WorldSkills Competition 2022 – Special Edition

The WorldSkills Competition, a flagship event of the WorldSkills International, organised every two years, is the biggest vocational education and skills excellence event in the world that truly reflects global industry.

The WorldSkills Competition is 46th WorldSkills Competition. In view of the pandemic in China, WorldSkills Competition would be conducted in a decentralized manner in 15 countries across Europe, Asia & the USA. Over 1,000 competitors from 58 countries in 62 skills, are expected to participate in the WorldSkills competition 2022. And details of Host Countries - WorldSkills Competition 2022

Sl. Host Country Number of skills/trades
1 Switzerland 14
2 Germany 9
3 Korea 8
4 France 5
5 Finland 4
6 Austria 4
7 Japan 2
8 Italy 2
9 USA 1
10 Denmark 1
11 Luxembourg 1
12 Sweden 1
WorldSkills India

India is participating in 52 Skills with 58 Competitors and 52 Experts. 19% Female representation - 11 competitors. Out of 52 skills, 6 skills are team Skills (2 Competitors) i.e Robot System Integration, Industry 4.0, Cyber Security, Mobile Robotics, Mechatronics and Concrete Construction Works. For WorldSkills 2022, India will also be participating in 6 new future skills listed as under:

  • - Industry 4.0
  • - Robot System Integration
  • - Additive Manufacturing
  • - Renewable Energy
  • - Mobile Applications Development
  • - Digital Construction

Indian Team
  • Abhinav Verma

    3d Digital Game Art

    Expert Trained at
    Pradeep Kumar Lakshya Digital
  • Srimannarayana Raju Pusapati

    Additive Manufacturing

    Expert Trained at
    Prashanth A NTTF, Bengaluru
  • Sonu

    Autobody Repair

    Expert Trained at
    Dhaval Rajput Maruti Suzuki India Limited
  • Mohd Salman Abdul Hafiz

    Automobile Technology

    Expert Trained at
    Prasanna Samel Mahindra and Mahindra
  • Prathem Sharma

    Bakery

    Expert Trained at
    Avin Thaliath Lavonne Academy, India
  • Pritisha Barman

    Beauty Therapy

    Expert Trained at
    Vaishali Kartik Shah LTA School of Beauty
  • Mohammad Monish Kamal

    Bricklaying

    Expert Trained at
    Paallavi Kothari Kushal CREDAI Pune Metro
  • Santosh Ojha

    Cabinetmaking

    Expert Trained at
    Ashok Kumar Jangir Iraj Evolution Design Company Private Limited
  • Prakash Sharma

    Car Painting

    Expert Trained at
    Ajay Ram Maruti Suzuki India Limited
  • Bibin Das Kannattuveedu Sivadasan

    Carpentry

    Expert Trained at
    Binu Bhaskaran Srishti Manipal Institute of Art Design & Technology
  • Sai Sreekar Poola

    Cloud Computing

    Expert Trained at
    Goutham Nanjundaswamy Ethnus Consultancy Services Pvt Ltd
  • Farhan Raza Pantoji

    CNC Milling

    Expert Trained at
    Nidhin Mathummal Government Tool Room and Training Centre, Bengaluru
  • Satyaranjan Mohanty

    CNC Turning

    Expert Trained at
    Ganapathy M Central Tool Room and Training Centre, Bhubaneshwar
  • Chheetar Lal

    Concrete Construction Work

    Expert Trained at
    Raguraman Jayaramulu L&T Construction
  • Mohit Prakash

    Concrete Construction Work

    Expert Trained at
    Raguraman Jayaramulu L&T Construction
  • Thanmayee Nallamothu

    Cooking

    Expert Trained at
    K. Thirugnanasambantham Welcomgroup Graduate School of Hotel Administration
  • Mufeed Hamzakutty

    Cyber Security

    Expert Trained at
    Sangamesh S Infosys
  • Srihari Ruttala

    Cyber Security

    Expert Trained at
    Sangamesh S Infosys
  • Keval Jayantilal Solanki

    Digital construction

    Expert Trained at
    V. Senthil Kumar IIT Palakkad
  • Kaliraj Marichamy

    Electrical Installations

    Expert Trained at
    Amarnath Vasantrao Durgale SDI, Bhubaneshwar
  • Karthi Chinnathambi

    Electronics

    Expert Trained at
    Shaik Saifulla PI Square Technologies LLC
  • Devejya

    Fashion Technology

    Expert Trained at
    Monika  Gupta National Institute of Fashion Technology, New Delhi
  • Shreeram Rohit Kulkarni

    Floristry

    Expert Trained at
    Seema Jhaveri Institute of Floral Design
  • Steven Harris Ramdev

    Graphic Design Technology

    Expert Trained at
    Sathish Narayanan Design Skills Academy
  • Charmi Sen

    Hairdressing

    Expert Trained at
    Samantha Kochharr Blossam Kochhar Aromamagic
  • Saraswathy Puthucode Venkiteswaran

    Health and Social Care

    Expert Trained at
    Jaideep Herbert 1. TN Apex Skill Development Centre for Healthcare, Tamil Nadu
    2. Vidyanta Skill Institute, Gurgaon
    3. Chitkara University, Mohali
    4. Fortis Hospital, Mohali
    5. Apollo Hospitals International limited, Gandhinagar
  • Anushree Srinivasan

    Hotel Reception

    Expert Trained at
    Aagman Baury Leela Hotels
  • Akhilesh Kumar

    Industrial Control

    Expert Trained at
    Rajesh Patil Government Tool Room and Training Centre, Bengaluru and SDI Bhubaneshwar
  • Manas Ranjan Bhui

    Industry 4.0

    Expert Trained at
    Saubhagya Ranjan Behera CV Raman Global University
  • Yashika

    Industry 4.0

    Expert Trained at
    Saubhagya Ranjan Behera CV Raman Global University
  • Vaisakh Poomangalathil

    Information Network Cabling

    Expert Trained at
    Ninad Desai Optinext Technologies Pvt Ltd
  • Badrinath Roy

    IT Network System Administration

    Expert Trained at
    Vijay Sahadev Gosavi IT TEAMWORK
  • Vinay Kumar Prashar

    IT Software Solutions for Business

    Expert Trained at
    Phani Kondepudi K12 Activity Academy Pvt Ltd
  • Subhasis Paul

    Jewellery

    Expert Trained at
    Anupam Karmakar Vummidi Bangaru Jewellers
  • Jay Kishan Suthar

    Joinery

    Expert Trained at
    Narender Singh Sujan Carnival Furniture
  • Vishwanath Mishra

    MCAD

    Expert Trained at
    Swadesh Bhusan Mishra NTTF, Bengaluru and Central Tool Room and Training Centre, Bhubaneshwar
  • Akhilesh Narasimhamurthy

    Mechatronics

    Expert Trained at
    Bhagyashree Jayakumar Patil Toyota Kirloskar Motor Pvt Ltd
  • Karthik Gowda Seehalli Nagaraju

    Mechatronics

    Expert Trained at
    Bhagyashree Jayakumar Patil Toyota Kirloskar Motor Pvt Ltd
  • Venkata Reddy Seelam

    Mobile Applications Development

    Expert Trained at
    Nupur Giri Vivekanand Education Society’s Institute of Technology
  • Muhammed Faisal Poolakunnan

    Mobile Robotics

    Expert Trained at
    Karan Patil HunarPro
  • Muhammed Siyad Palayi

    Mobile Robotics

    Expert Trained at
    Karan Patil HunarPro
  • Ashlesha Bharat Ingawale

    Painting and Decorating

    Expert Trained at
    Hakimuddin Mamka Berger Itrain
  • Nandita Saxena

    Patisserie and Confectionery

    Expert Trained at
    Vinesh Johny Lavonne Academy, India
  • Amit Kumar Singh

    Plastering and Drywall Systems

    Expert Trained at
    Prashant Patil Saint Gobain India Pvt Ltd
  • Ganesh Irkal

    Plastic Die Engineering

    Expert Trained at
    Sagith Mohandas Gedee Technical Training Institute, Coimbatore
  • Pragadeeshwaran Rangasamy Jayabal

    Plumbing and Heating

    Expert Trained at
    Chintan Daiya Plumbing WorldSkills Training Centre
  • Swagat Choudhury

    Print Media Technology

    Expert Trained at
    Sameer Prabhune Advance Graphics
  • Likithkumar Yemmedoddi Prakash

    Prototype Modelling

    Expert Trained at
    Bhaskar Singh Balaji Toyota Kirloskar Motor Pvt Ltd
  • Anuraj

    Refrigeration and Air Conditioning

    Expert Trained at
    Dinesh Mohgaonkar Electronic Sector Skill Council of India
  • Shivam Chaurivar

    Renewable Energy

    Expert Trained at
    Abhinav Shukla 1. National Institute of Wind Energy, Chennai
    2. Schneider Electric, Bengaluru
    3. Innodust Tech Solutions, Bhubaneshwar
  • Subrat Patel

    Restaurant Service

    Expert Trained at
    Paritosh Dabral Welcomgroup Graduate School of Hotel Administration
  • Nausin Nigar

    Robot System Integration

    Expert Trained at
    Sushovan Basak CV Raman Global University, Bhubaneshwar
  • Swati Kumari

    Robot System Integration

    Expert Trained at
    Sushovan Basak CV Raman Global University, Bhubaneshwar
  • Khushi Dinesh Choudhari

    Visual Merchandising

    Expert Trained at
    Neeraj Rajneesh Paul Pearl Academy
  • Sanjiv Kumar Sabavath

    Wall and Floor Tiling

    Expert Trained at
    Jaiprakash Pravin Shroff Kushal CREDAI Pune Metro
  • Praveen Kumar Giri

    Water Technology

    Expert Trained at
    Rajat Kumar Samantaray  CV Raman Global University, Bhubaneshwar
  • Advaith Arun Jeena

    Web Technologies

    Expert Trained at
    Dhruv Joshi Design Skills Academy
  • Manish Kumar

    Welding

    Expert Trained at
    Clifford Paul Beale Lincoln Electric Company(India) Private Limited
X